Hop til indhold
Højesteret

September 2019 
30-04-2019 

Foreløbig retsliste

Mandag den 2. september 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag BS-48104/2018-HJR
Civil anke

A
v/Advokat Claus Bonnez
mod
Region Midtjylland
v/Juridisk chefkonsulent Marianne Pagh Lübeck

Dommere: Marianne Højgaard Pedersen, Vibeke Rønne, Henrik Waaben,
Jan Schans Christensen og Lars Apostoli.

Om erstatning for kropsvisiteringer.

Underinstans Vestre Landsret:  Dom af 14/6 2018 i sag BS-1524/2016-VLR, 9. afd.

Dommen afsiges den 10. september 2019 kl. 12.00.

 

Torsdag den 5. september 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag BS-4280/2019-HJR
Civil anke

MAN Diesel & Turbo SE
v/Advokat Kaspar Bastian
mod
Skatteministeriet
v/Advokat Sune Riisgaard

Dommere: Thomas Rørdam, Jon Stokholm, Jens Peter Christensen, Kurt Rasmussen og Jens Kruse Mikkelsen.
 

Om opgørelse af skattepligtig indkomst mellem interesseforbundne parter.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 11/12 2018 i sag BS-10120/2017-OLR, 11. afd.

Dommen afsiges den 12. september 2019 kl. 12.00.

 

Fredag den 6. september 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag BS-47779/2018-HJR
Civil anke

A
v/Advokat Christian Falk Hansen
mod
Skatteministeriet
v/Advokat Per Lunde Nielsen

Dommere: Lene Pagter Kristensen, Marianne Højgaard Pedersen, Poul Dahl Jensen, Vibeke Rønne, Henrik Waaben, Michael Rekling, Jan Schans Christensen, Lars Apostoli og Kristian Korfits Nielsen.

Om ret til creditlempelse for skat betalt i Sverige

Underinstans Østre Landsret: Dom af 21. marts 2018 i sag BS-1523/2016-OLR, 20. afd.

Dommen afsiges den 13. september 2019 kl. 12.00.

 

Onsdag den 11. september 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 37/2019
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Erbil Gökhan Edge Kaya, beskikket

Dommere: Thomas Rørdam, Jon Stokholm, Jens Peter Christensen, Hanne Schmidt og Kurt Rasmussen.

Om strafudmåling for vold og om udvisning.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 18/12-2018 i sag nr. 2099/18, 12. afd.

Dommen afsiges den 18. september 2019 kl. 12.00.

 

Mandag den 16. september 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 42/2019
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Hanne Rahbæk, beskikket

Dommere: Thomas Rørdam, Lene Pagter Kristensen, Marianne Højgaard Pedersen, Jon Stokholm og Lars Apostoli.

Om medvirken til selvmord.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 30/01-2019 i sag nr. 2892/18, 18. afd.

Dommen afsiges den 23. september 2019 kl. 12.00.

 

Torsdag den 19. september 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 45/2019
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Karoline Døssing Normann, beskikket

Dommere: Lene Pagter Kristensen, Jon Stokholm, Jens Peter Christensen, Lars Apostoli og Kristian Korfits Nielsen.

Om straffastsættelse i sag om voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje mv. og om rettighedsfrakendelse.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 30/01-2019 i sag nr. 810/18, 5. afd.

Dommen afsiges den 26. september 2019 kl. 12.00.

 

Mandag den 23. september 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 202/2018
Civil anke

A
v/Advokat Karsten Høj, beskikket
mod
Topdanmark Forsikring A/S
v/Advokat Christina Neugebauer

Dommere: Lene Pagter Kristensen, Marianne Højgaard Pedersen, Jon Stokholm, Hanne Schmidt og Kristian Korfits Nielsen.

Om erstatningskrav efter færdselsuheld.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 16/03-2018 i sag nr. 842/15, 9. afd.

 

Torsdag den 26. september 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 71/2019
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
X I/S ved A
og
B
v/Advokat Kim Krarup, beskikket

Dommere: Thomas Rørdam, Lene Pagter Kristensen, Jens Peter Christensen, Hanne Schmidt og Lars Apostoli.

Om erstatning for skade i forbindelse med ransagning.

Underinstans Vestre Landsret: Dom af 12/12-2018 i sag nr. 2696/17, 15. afd.

 

Til top Sidst opdateret: 16-09-2019 
HøjesteretseperatorPrins Jørgens Gård 13seperator1218 København KseperatorTelefon: 33632750 seperatorEmail: post@hoejesteret.dk