Hop til indhold
Højesteret

Marts 2019 
01-11-2018 

Foreløbig retsliste

Tirsdag den 5. marts 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 91/2018
Civil anke

Hessel Pharma ApS
v/Advokat Søren Stenderup Jensen
mod
Stragen Nordic A/S
v/Advokat Henrik Valdorf-Hansen

Dommere: Thomas Rørdam, Vibeke Rønne, Jens Kruse Mikkelsen, Lars Apostoli og Anne Louise Bormann.

Om ophævelse af handelsagentaftale.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 29/11-2017 i sag nr. 2080/16, 10. afd.

Dommen afsiges den 12. marts  2019 kl. 12.00.

 

Mandag den 11. marts 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 221/2018
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Michael Juul Eriksen, beskikket

Dommere: Poul Dahl Jensen, Vibeke Rønne, Kurt Rasmussen, Jens Kruse Mikkelsen og Anne Louise Bormann.

Om udvisning.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 17/08-2018 i sag nr. 641/18, 3. afd.

Dommen afsiges den 19. marts  2019 kl. 12.00.


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 112/2018
Straffeanke

Anklagemyndigheden
mod
T1
v/Advokat Stine Gry Johannessen, beskikket
og
T2
v/Advokat Martin Cumberland, beskikket

Dommere: Jon Stokholm, Jens Peter Christensen, Michael Rekling, Hanne Schmidt og Kristian Korfits Nielsen.

Om politibetjentes modtagelse af gaver.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 22/03-2018 i sag nr. 2446/17, 6. afd.

Dommen afsiges den 20. marts  2019 kl. 12.00.

 

Torsdag den 14. marts 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 14283/2018-HJR
Civil anke

A
v/Advokat René Bjerre
mod
Skatteministeriet
v/Advokat Søren Horsbøl Jensen

Dommere: Thomas Rørdam, Marianne Højgaard Pedersen, Poul Dahl Jensen, Henrik Waaben og Kurt Rasmussen.

Om ekstraordinær genoptagelse af skatteansættelser.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 16. marts 2018 i sag BS-8932/2017-OLR.

Dommen afsiges den 21. marts  2019 kl. 12.00.


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag BS-24860/2018-HJR
Civil anke

A/S Global Risk Management Ltd. Holding
v/Advokat Peter Bang
mod
Copenship A/S under konkurs
v/Advokat Andreas Medom Madsen

Dommere: Lene Pagter Kristensen, Jens Peter Christensen, Hanne Schmidt,
Jan Schans Christensen og Lars Apostoli.

Om betalinger i form af supplerende sikkerhedsstillelser omfattet af den dagældende værdipapirhandelslovs kapitel 18 a er omstødelige i medfør af konkurslovens § 70, stk. 1.

Underinstans: Østre Landsret: Dom af 22. juni 2018 i sag BS-1332/2016-OLR.

Dommen afsiges den 21. marts  2019 kl. 12.00.

 

Tirsdag den 19. marts 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 115/2018
Civil anke

Skatteministeriet
v/Advokat Jan Børjesson
mod
Sparbank A/S
v/Advokat Thomas Frøbert

Dommere: Thomas Peter Rørdam, Vibeke Rønne, Henrik Waaben, Jens Kruse Mikkelsen og Anne Louise Bormann.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 09/05-2018 i sag nr. 3423/13, 22. afd.

og

Sag 116/2018
Civil anke

Skatteministeriet
v/Advokat Jan Børjesson
mod
Fortis Lease Danmark A/S
v/Advokat Niels Thestrup

Dommere: Thomas Peter Rørdam, Vibeke Rønne, Henrik Waaben, Jens Kruse Mikkelsen og Anne Louise Bormann.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 09/05-2018 i sag nr. 1503/13, 22. afd.

Begge sager om fradrag for moms på leasingmateriel.

Dommen afsiges den 26. marts  2019 kl. 12.00.


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 119/2018
Civil anke

Peter Helmer Nielsen m.fl.
v/Advokat Kasper Meedom Westberg for alle
mod
Skovgård Ejendommen v/Bent Skovgaard
v/Advokat Morten Samuelsson

Dommere: Lene Pagter Kristensen, Jon Stokholm, Jens Peter Christensen, Jan Schans Christensen og Kristian Korfits Nielsen.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 16/02-2018 i sag nr. 642/17, 21. afd.

og

Sag 120/2018
Civil anke

A/B Blidahlund & Esperancegården
v/Advokat Kasper Meedom Westberg
mod
Chr. Hjorth Erhvervsejendomme v/Carsten Højer
v/Advokat Thomas Dall Jensen

Dommere: Lene Pagter Kristensen, Jon Stokholm, Jens Peter Christensen, Jan Schans Christensen og Kristian Korfits Nielsen.

+Underinstans Østre Landsret: Dom af 16/02-2018 i sag nr. 643/17, 21. afd.

Begge sager om vurdering af andelsboligforeningers ejendomme.

Dommen afsiges den 27. marts  2019 kl. 12.00.

 

Onsdag den 20. marts 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 119/2018 og sag 120/2018, fortsat

 

Onsdag den 27. marts 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 192/2018
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Tom Uldall Hansen, beskikket

Underinstans Vestre Landsret: Dom af 20/08-2018 i sag nr. 1162/17, 11. afd.

og

Sag 193/2018
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T2
v/Advokat David Francis Lublin, beskikket

Underinstans Østre Landsret: Dom af 27/06-2018 i sag nr. 3219/17, 18. afd.

Dommere i begge sager: Mariann Højgaard Pedersen, Poul Dahl Jensen, Henrik Waaben, Kurt Rasmussen og Anne Louise Bormann.

Begge sager om gentagne overtrædelser af tilhold (stalking).

Dommen afsiges den 3. april 2019 kl. 12.00.

 

Torsdag den 28. marts 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 176/2018
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Jacob Kiil, beskikket

Dommere: Jon Stokholm, Jens Peter Christensen, Michael Rekling, Jan Schans Christensen og Kristian Korfits Nielsen.

Om besiddelse af kniv.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 06/06-2018 i sag nr. 1853/17, 5. afd.

Dommen afsiges den 4. april 2019 kl. 12.00.

Til top Sidst opdateret: 29-03-2019 
HøjesteretseperatorPrins Jørgens Gård 13seperator1218 København KseperatorTelefon: 33632750 seperatorEmail: post@hoejesteret.dk