Hop til indhold
Højesteret

Maj 2019 
10-01-2019 

Foreløbig retsliste

Onsdag den 1. maj 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag BS-14004/2018-HJR
Civil anke

Saxo Bank A/S
v/Advokat Fransk Bøggild
mod
A
v/Advokat Jacob Blicher Ravnsbo

Underinstans: Østre Landsrets dom af 17/11 2017 i sag BS-8877/2017-OLR, 10. afd.

og

Sag BS-14032/2018-HJR
Civil anke

Saxo Bank A/S
v/Advokat Frank Bøggild
mod
B
v/Advokat Jacob Blicher Ravnsbo

Underinstans: Østre Landsrets dom af 17/11 2017 i sag BS-8879/2017-OLR, 10. afd.

og

BS-14040/2018-HJR
Civil anke

Saxo Bank A/S
v/Advokat Frank Bøggild
mod
C
v/Advokat Jacob Blicher Ravnsbo

Underinstans: Østre Landsrets dom af 17/11 2017 i sag BS-13035/2018-OLR, 10. afd.

Dommere i alle sager: Thomas Rørdam, Poul Dahl Jensen, Henrik Waaben, Michael Rekling og Jan Schans Christensen.

Alle sager om rette værneting.

Hovedforhandlingen er udsat. 

 

Tirsdag den 7. maj 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 15/2019
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Nils-Erik Kallmayer, beskikket

Dommere: Marianne Højgaard Pedersen, Poul Dahl Jensen, Jan Schans Christensen, Lars Apostoli og Kristian Korfits Nielsen.

Om besiddelse af kniv under særligt skærpende omstændigheder samt
om udvisning.

Underinstans Vestre Landsret: Dom af 01/10-2018 i sag nr. 437/18,  afd.

Dommen afsiges den 15. maj 2019 kl. 12.00.

 

Mandag den 13. maj 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 36187/2018-HJR
Civil anke

Boet efter A
v/Advokat Karsten Høj, beskikket
mod
Ankenævnet for Patienterstatningen
v/Advokat Sanne Christensen

Dommere: Lene Pagter Kristensen, Vibeke Rønne, Jens Peter Christensen, Hanne Schmidt og Kurt Rasmussen.

Om fradrag i méngrad som følge af mellemkommende død.

Underinstans: Østre Landsrets dom af 16/3 2018 i sag BS-15119/2018-OLR, 20. afd.

Dommen afsiges den 20. maj 2019 kl. 12.00.

 

Tirsdag den 14. maj 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 220/2018
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T1
v/Advokat Jesper Storm Thygesen, beskikket
og
T2
v/Advokat Michael Sahl Nielsen, beskikket

Dommere: Thomas Rørdam, Marianne Højgaard Pedersen, Henrik Waaben, Michael Rekling og Lars Apostoli.

Om udvisning.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 28/09-2018 i sag nr. 1769/18, 6. afd.

Dommen afsiges den 22. maj 2019 kl. 12.00.

 

Mandag den 20. maj 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 103/2018
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T1
v/Advokat Hans Sønderby Christensen

Underinstans Vestre Landsret: Dom af 21/12-2017 i sag nr. 278/17, 11. afd.

og

Sag 190/2018
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T2
v/Advokat Uffe Baller, beskikket

Dommere: Lene Pagter Kristensen, Vibeke Rønne, Jens Peter Christensen, Jens Kruse Mikkelsen og Anne Louise Bormann.

Underinstans Vestre Landsret: Dom af 18/04-2018 i sag nr. 2467/15, 5. afd.

Begge sager om anvendelse af for meget gødning.

Dommen afsiges den 4. juni 2019 kl. 12.00.

 

Tirsdag den 21. maj 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 103/2018 og Sag 190/2018, fortsat

 

Torsdag den 23. maj 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 42571/2018-HJR
Civil anke

Spar Nord Bank A/S (tidl. Sparbank A/S)
v/Advokat Jakob Krogsøe
mod
Skatteministeriet
v/Advokat Søren Horsbøl Jensen

Dommere: Thoma Rørdam, Michael Rekling, Jan Schans Christensen, Lars
Apostoli og Kristian Korfits Nielsen.

Om ekstraordinær genoptagelse af lønsumsafgiftstilsvar.

Underinstans: Vestre Landsrets dom af 18/5 2018 i sag BS-9839/2017-VLR, 10. afd.

Dommen afsiges den 4. juni 2019 kl. 12.00.

 

Mandag den 27. maj 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 33/2019
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Christian Fribjart Andreasen

Dommere: Jon Stokholm, Jens Peter Christensen, Hanne Schmidt, Kurt Rasmussen og Jens Kruse Mikkelsen.

Om overtrædelse af den færøske færdselslov

Underinstans Østre Landsret: Dom af 22/08-2018 i sag nr. 1005/18, 5. afd.

 

Til top Sidst opdateret: 24-05-2019 
HøjesteretseperatorPrins Jørgens Gård 13seperator1218 København KseperatorTelefon: 33632750 seperatorEmail: post@hoejesteret.dk