Hop til indhold
Højesteret

Juni 2019 
31-01-2019 

Foreløbig retsliste

Mandag den 3. juni 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 23/2019
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Michael Harms, beskikket

Dommere: Poul Dahl Jensen, Michael Rekling, Jan Schans Christensen, Lars Apostoli og Kristian Korfits Nielsen.

Om straffen for voldtægt og om forældelse.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 09/10-2018 i sag nr. 1730/17, 22. afd.

Dommen afsiges den 12. juni 2019 kl. 12.00.


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 168/2018
Civil anke

A, B og C
v/Advokat Christian Dahlager for alle
mod
Totalkredit A/S
v/Advokat Ole Spiermann

Underinstans Østre Landsret: Dom af 08/08-2018 i sag nr. 1368/16, 22. afd.

og

Sag 169/2018
Civil anke

D
v/Advokat Christian Dahlager
mod
Jyske Realkredit A/S
v/Advokat Karsten Holst Bork Kristoffersen

Underinstans Østre Landsret: Dom af 08/08-2018 i sag nr. 1640/16, 22. afd.

Dommere i begge sager: Lene Pagter Kristensen, Jon Stokholm, Vibeke Rønne, Jens Peter Christensen, Hanne Schmidt, Kurt Rasmussen og Anne Louise Bormann.

Begge sager om forøgelse af bidragssats på realkreditlån.

Dommen afsiges den 19. juni 2019 kl. 12.00.

 

Tirsdag den 4. juni 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 168/2018 og sag 169/2018, fortsat

 

Torsdag den 6. juni 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 168/2018 og sag 169/2018, fortsat

 

Fredag den 7. juni 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag 168/2018 og sag 169/2018, fortsat

 

Onsdag den 12. juni 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 19/2019
Straffe anke

Anklagemyndigheden
mod
T
v/Advokat Julia Jensen, beskikket

Dommere: Thomas Rørdam, Marianne Højgaard Pedersen, Henrik Waaben,
Michael Rekling og Kristian Korfits Nielsen.

Om udvisning.

Underinstans Vestre Landsret: Dom af 15/11-2018 i sag nr. 1205/18, 15. afd.

Dommen afsiges den 19. juni 2019 kl. 12.00.

 

Mandag den 17. juni 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 153/2017
Civil anke

NTC Parent S.a.r.l. (tidligere Nordic Telephone Company Holding ApS)
v/Advokat Arne Møllin Ottosen
mod
Skatteministeriet
v/Advokat Steffen Sværke

Dommere: Marianne Højgaard Pedersen, Poul Dahl Jensen, Henrik Waaben, Jan Schans Christensen og Lars Apostoli.

Om værdiansættelse af virksomhedsobligationer.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 20/06-2017 i sag nr. 2912/15, 13. afd.

 

AFLYST pga. sygdom - OMBERAMMES

 

Tirsdag den 18. juni 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag BS-37656/2018-HJR
Civil anke

Guldborgsund Kommune
v/Advokat Morten Jensen
mod
Varde Kommune
v/Advokat Jens Andersen-Møller

Dommere: Lene Pagter Kristensen, Vibeke Rønne, Hanne Schmidt, Kurt Rasmussen og Jens Kruse Mikkelsen.

Om mellemkommunal refusion

Underinstans Vestre Landsret: Dom af 12/9 2018 i sag BS-9723/2017-VLR, 2. afd.

Dommen afsiges den 28. juni 2019 kl. 12.00.

 

Onsdag den 19. juni 2019


2. afdeling

Kl. 09:00

Sag BS-37656/2018-HJR, fortsat

 

Fredag den 21. juni 2019


1. afdeling

Kl. 09:00

Sag 217/2018
Civil anke

Gaihede Ejendomme ApS
v/Advokat Anne Louise Husen
mod
A
v/Advokat Mikkel Jarde

Dommere: Thomas Rørdam, Poul Dahl Jensen, Michael Rekling, Jan Schans Christensen og Kristian Korfits Nielsen.

Om lejeforhøjelse.

Underinstans Østre Landsret: Dom af 28/06-2018 i sag nr. 1744/17, 5. afd.

Til top Sidst opdateret: 20-06-2019 
HøjesteretseperatorPrins Jørgens Gård 13seperator1218 København KseperatorTelefon: 33632750 seperatorEmail: post@hoejesteret.dk